Alapozd meg a jövődet!
- Zsófia Szemler
- Feb 3
- 5 min read
Updated: Apr 10
Csakraharmonizáló utazásra invitálom az olvasót – idén cikksorozatomon keresztül végighaladunk az ember hét fő csakráján.
Mindenki hallotta már ezt a kifejezést, sokan talán tudják is jelentését, akár foglalkoznak is vele, de nagy átlagban nem vagyunk rájuk tudatosak. Ezért szól ez és következő cikkeim is a hét fő energiaközpontunkról: hogy ezek tulajdonságainak ismeretével növelhessük tudatosságunkat, haladva az egészségesebb lelki és fizikai lét felé.

A szanszkrit „chakra” szó egyik jelentése: kerék – ez szimbolizálja ezen energiaközpontok kavargó örvény jellegét. De mit áramoltatnak? Az életerőt, azaz a pránát. Saját életerőnket az indiai ősi tudás összetekeredett kígyóként ábrázolja, Kundaliniként a legalsó fő csakrában. Ennek az életerőnek a felébresztése, egyre fentebb, egyre finomabb energiák felé emelése az út, amin a jógázó jár, aminek végén a Kundalini, tehát saját életenergiánk kilép a testünkből, és egyesül Visnuval – a cél tehát a samadhi, amivel sokszor a „megvilágosodás” kifejezés formájában találkozhatunk.
A prána energiacsatornákon tud felfelé haladni, amiből a három legfontosabb a bal oldali ida, a jobb oldali pingala és a középső, a szusumna pránanádi. (A „nádi” szankszrit szó folyót jelent.) A hét fő csakra ennek a három pránanádinak a találkozási pontja a gerinc mentén. Az alsó csakra felső része a fölötte elhelyezkedő aljával rezonál – akár egy váltóverseny során történik az energiaáramlás. Amikor egy bizonyos csakrán dolgozunk, az ott tapasztalt változások más energiakeréknél is megmutatkoznak – minden mindennel összefügg.
A csakrákat gyakran ábrázolják lótuszvirágként is, és van is egy ilyen hagyomány, hogy a bimbóállapotút, tehát a még nem kinyíltat, azt, ahol még nem tud szabadon áramolni az energia, csomónak nevezik, azt, ami épp kinyílik, chakrának, és a már teljesen virágzót lótusznak. Mint maga a virág: ha gondoskodunk róla, kinyílik. A csakrát körülvevő tér megtisztul, akadálymentessé válik a prána útja. Ha egy csakra lótusszá, azaz nyitottá válik, fokozatosan ki- és fölfelé engedi a benne rejlő energiát. Ha a csakrában nincs elakadás, az életenergia szabadon tud áramolni benne, így a hozzá kötődő szükségletek megvalósulhatnak, a minőségei harmóniában működhetnek.
Ezt a szívünkben érzetekként érzékeljük. Ha tápláljuk ezeket az érzéseket, akkor jellemünk részévé válnak, később megmutatkoznak viselkedésünkben is, tehát fejlődünk. A tudatosságunk fejlődésével tapasztalhatjuk, hogy a belső munka már mindennapjaink részévé válik – ennek a változásnak az alapja, a gyökere a legalsó fő energiakerék, a gyökércsakra.
Elődeink törekedtek arra, hogy megismerjék az anyag öt jellegzetességét. A világon minden anyag ebből az öt elemből tevődik össze, különböző arányokban, így a mi testünk is. Az öt elem a következő: a föld, aminek jellegzetessége a szilárdság (test); a levegő, ami a mozgással analóg (légzés); a víz, ami folyékony állapotú (testünkben a testnedveknek felel meg); a tűz a változást hordozza magában (testünkben az emésztés), végül az űr, ami mindig is létezett, a semmit jelképezi (sejtek közti tér, erek, belek üreges jellege). Úgy kell ezt elképzelni, hogy ha földet markolunk, abban a föld elem dominál, de van benne víz, levegő is, tűz hatására pedig szárad, megkeményedik, tehát változik, és a talaj részecskéi közt űr van.

Az első és legalsó fő csakránk eleme a föld. Ez a muladhara chakra, azaz a gyökércsakra, mindennek az alapja. Gyakran nevezik forráscsakrának is, hiszen a Kundalini, az életenergia itt pihen, és innen indul ki. Nevében is benne van a jelentése: a „mul” azt jelenti: elsődleges, az „adhar” pedig támogatást. Tehát a fő támasz, az alap, amire lehet tovább építkezni; csakúgy, mint a föld, ami szintén mindennek az alapja, a biztonság, az élet forrása.
Jelölése négylevelű lótusz. Középen sárga négyzet jelöli a föld elemet, és ez a négyszög szilárd alapot nyújt a spirituális utazásunkhoz. A négyszög továbbá ebből a négy minőségből áll: őszinteség, becsületesség, tisztesség, erkölcsösség. Ezek a tulajdonságok a spirituális út alapkövei. A lótuszt nyolc lándzsa veszi körbe, ami a 8 irányt és Patanjali 8 jógaágát jelképezi. A lefelé mutató háromszög a tudás (akarat), cselekvés erejét jelképezi, ugyanakkor a teremtő erőt, a női energiát, a forrást is. A háromszögben lakozik a linga (a férfi princípium) és az összetekeredett Kundalini energia.
Három istenség tartozik hozzá: az elefánt Indrát sejteti, aki a mennyek uralkodója, a természet istene. Brahma a teremtő, a forrás (emlékezzünk a „forráscskara” kifejezésre!). Négy arccal ábrázolják, amelyek a 4 Védát, a szentírásokat jelképezik. Dakini célja, hogy emlékeztessen: le kell mondanunk a fizikai élvezetekről, hogy megtapasztalhassuk a mennyei boldogságot. Ez az istennő harcol a félelmeink ellen, védelmez minket, és elijeszti ellenségeinket.
A muladhara chakra a gát terén, a gerincoszlop legalján helyezkedik el. Testrészei a csontok, a fogak, minden, ami szilárd a testben, illetve elhelyezkedéséhez köthetően a vastag- és végbél, a végbélnyílás.
A legalapvetőbb szükségletek irányítása tartozik hozzá, az életben maradás energiaközpontja ez: túlélési ösztön, félelemérzet, önfenntartás ösztöne. Az életben vetett bizalom, stabilitás tartozik hozzá. A lét fenntartásában való bizonytalanság hiánya. Ezt a központot a karma törvénye irányítja. Minden, ami fizikai megnyilvánulás, az az előző tetteink gyümölcse.
Ha a csakra megfelelően működik, akkor biztos vagyunk fizikai testünk ellátásában, nem szorongunk az alapvető szükségletek kielégítésének lehetőségein. Két lábbal állunk a földön, biztonságban érezzük magunkat, működik az önuralmunk, szexuálisan gyengédek vagyunk. Lelkesek, életörömmel teliek vagyunk. Az az általános életérzésünk, hogy van erőnk terveink megvalósításához, hogy anyagi biztonságban érezzük magunkat.
Kibillenését fizikailag többek között a gerinc-és lábproblémák, fogfájdalmak, a here betegségei, aranyér mutathatják.
Túlműködése esetén a viselkedésben agresszió, egoizmus léphet fel és gátolt szexualitás. Fizikai túléléssel kapcsolatos gondolatok vannak túlsúlyban, az ezzel kapcsolatos félelmek, hogy bántanak minket, vagy mi bántunk másokat. Az emberek többségében élénken pörög ez az energiakerék.
Az alulműködést önbizalomhiány, depresszió, akaratgyengeség, a szexuális vágy csökkenése, határozatlanság, letargia, áldozatszerep mutathatja.
Minden életerőkerékhez egy-egy nagyobb idegi hálózat, illetve hormonális központ csatlakozik. A gyökércsakra idegi hálózata a keresztcsonti idegközpont, hormonálisan a mellékvese kapcsolódik hozzá.
Hogyan, milyen módszerekkel tudjuk tehát a muladhara chakra működését egyensúlyba hozni, kivirágoztatni a lótuszt?
A mindennapokban:
– Viselhetünk tűzpiros, vörös színű ruhákat, ékszereket.
– Mivel ennek a csakrának az érzékszerve az orr, nagyban tudunk rá hatni illatokon keresztül. A levendula, pézsma és szegfűszeg illóolaj párologtatása is segíthet a harmonizálásban.
– Földdel kapcsolatos munkálatok (ültetés, kapálás, gazolás stb.), a föld közelsége, minél több mezítlábas járkálás, legfőképpen földön (de ha az nem kivitelezhető, bárhol) nagyban hozzájárulnak ahhoz, hogy megérezzük az ősbizalmat, a biztonságot, amit nyújt számunkra ez a fizikai megnyilvánulás, a föld.
– Tudatosság arra, hogy ne legyen túlzott ragaszkodásunk az anyagi megnyilvánulásokhoz – a fizikai jóllét hajszolása egyre csak elnehezíti, összezárja a csakrát, lefelé húzza az életenergiát. Törekednünk kell túllépni a túlélési ösztöneinket (nemzés, evés-ivás, alvás)
– Megfigyelés: ahol a figyelem, ott az energia. Ha valamivel dolgozunk, az, hogy mennyi figyelmet fordítunk valójában rá, meghatározó a siker elérésében. Elvárások és ítélkezések, minősítések nélkül figyeljük a változásokat, amik végbe mennek, miközben „dolgozunk” a csakrán.
– Megszokások felülírása. A berögzült gondolatok, hiedelmek, szokások központja is ez a csakra. Amikor ezzel a területtel foglalkozunk, érdemes a legtöbb gondolatot, szokást megfigyelni, megkérdőjelezni, akár átírni, ha úgy véljük, ez a szokás nem előre visz, vagy épp az a gondolat, amit lecsíptünk, valójában nem is a miénk.
– Kapcsolódni egy növénnyel, fával: ülj le vele szemben, és érezd az egységet, hogy létetek össze van kötve – egymás légzését támogatjátok, tápláljátok egymást.
Jógagyakorlás közben:
– A gyökércsakra hangvibárciója a „lam”. A mantra zengetése támogatja a csakra kiegyensúlyozottságát. A lam mantra zengetése közben érdemes kísérletezgetni a hangmagassággal, és megfigyelni, mikor rezeg a hang a testben a forráscsakra helyén.
– Minden olyan ászana, ami közel van a földhöz. Például pillangótartás (baddha konasana), ezt érdemes ilyekor a lehető leghosszabb ideig kitartani, akár imaginációval (gát teréből lefelé, a föld középpontja felé haladó vörös fénycsíkok vagy gyökérzet). Nyújtott lábú csónaktartás (ardha-navasana) – segíti az emésztést, az egyensúlyt, és nyugtatja az idegrendszert. Babatartás vagy jógamudrák, amik szintén az emésztést segítik. Hegyállás (tadasana) – megfigyelni, milyen két talppal a talajon állni, akár imaginációval összekapcsolni a talp terét a földdel (vörös fény áramlik a föld középpontjába, kilélegezheted a félelmed, kétséged, és belégzésnél felhúzhatod a föld biztonságát, stabilitását). Fatartás hosszan kitartva – megtapasztalni az egyensúlyt, hogy egy lábbal is képes vagy megállni a föld támogatásával; hogy biztonságban vagy.
Jógaoktatásom során 1-1 hónapig foglalkozom minden csakrával külön-külön, de ahogy azt föntebb említettem, nem különülnek el egymástól – ha az egyikkel foglalkozol, az mindre hatással lesz.
A gyökércsakrára irányított figyelem hatása a mély életszeretet, az ősbizalom, elégedettség és belső béke érzete.

Kívánom, hogy kapcsolódni tudj ezzel az energiaközpontoddal, és megtapasztald a megnyugtató biztonságérzetet, amit harmonikus működése nyújt.
Comments