YogaFest – Jóga. Öröm. Ünnep.
- Zsófia Szemler
- Jun 19, 2022
- 6 min read

Izgatottan, kíváncsian, lelkesen indultam reggel a fővárosba, hogy részt vegyek az első jógafesztiválomon. Biztos voltam benne, hogy végig fogom csinálni a reggel 8-tól este 19.30-ig tartó programsorozatot, amennyire lehet, kimaxolom az élményt. "Az idei fesztivál a nemzetközi jóganap (jún. 21.) előtti hétvégén került megrendezésre a Magyar Jógaoktatók Szövetsége és a Bhaktivedanta Hittudományi Főiskola szervezésében. Központi témája a jóga mentális egészségre gyakorolt hatása és a stresszkezelés volt – nagyon aktuális.
Az esemény az Indiai Nagykövet beszédével kezdődött (H.E. Mr. Partha Satpathy). Közvetlen, kedves megnyugtató volt, ahogy beszélt. Aztán belecsaptunk a közepébe: India Jóganagykövete tartotta a napindító gyakorlatot. A füvön sorakoztak a matracok és a lelkes, friss emberek, akik csak arra vágytak, hogy együtt mozogjunk. Ez az óra tökéletes volt a napkezdéshez. Egy alapozó gyakorlatsort végeztünk Babita Wagh instrukciói alapján, amelyeket nyugtató hangú tolmács közvetített. Átmozgattuk a testet, közben a kamerások cikáztak köztünk, drónok röpködtek felettünk, de ez sem tudott kibillenteni abból az érzésből, hogy sokan együtt mozgunk, rezgünk egy napsütötte füves területen az indiai hölgy szakértő, kedves hangjára.

A gyakorlás után almával, ásványvízzel kedveskedtek a szervezők, mi pedig felfrissítettük magunkat, hogy feltöltődve továbbhaladjunk az úton, minél többet tapasztalva, egyre közelebb és közelebb kerülve önmagunkhoz.
Az előre megírt ütemtervem sajnos már itt megtörni látszott, hiszen a Jóganagykövet pránajáma foglalkozása szinte azonnal megtelt, jó néhányan tanácstalanul álltunk a teremben kuporgókat figyelve, hogyan fészkelnek be. De sajnos esélytelen volt, hogy beférjük mind, így újra kellett tervezni. Szerencsére a programszervezők nem hagytak minket unatkozni, bőven volt választási lehetőségünk.
Végül Bertalan Mónika meditációról szóló előadására ültünk be. Mónika a Debreceni Jóga Egyesület tagja – részletesen, szakszerűen beszélt a szamádhihoz való eljutásról, annak lépcsőiről, eszközeiről. Az előadás utáni gyakorlaton már nem maradtunk, mentünk tovább egy kis stresszoldó jógára.
Répássy Erika, az Iyengar jóga jeles képviselője vezette az órát. Ő és 3 társa mind megjárták Indiát, és magától a mestertől tanultak, ezzel a tanítványlánc utolsói Magyarországon. Amikor róla beszélnek, érződik a mesterük iránti szeretet, tisztelet, csodálat.
Az oktatók nem hagyták magukra a gyakorlókat, ketten segítségére siettek bárkinek, aki félreértett valamit, vagy nem biztonságosan végezték az ászanát. Erika feszes tempójú órát tartott, jó humorral oktatva, minden ászanának minden egyes mozdulatát részletesen leírva. Ők is a stresszkezelésre mentek rá, ez alapján lett összeállítva a gyakorlatsor is, és improvizált is, ha látta, a társaságra ráfér egy-egy terület erősítése. Új technikákat tanultam – végül is, ezért (is) mentem a rendezvényre. A társai végig figyelemmel kísértek minket, és kedvesen segítettek a helyes póz beállításában.
Egy élmény volt részt venni Répássy Erika jógaóráján, mindenkinek szeretettel ajánlom őt és az Iyengar jógairányzatot.
Az óra végeztével közeledtünk az ebédidőhöz, ezért választottunk a kétféle vegetáriánus főétel és a desszertek közül, majd elfogyasztottuk az udvaron. Iszonyat meleg volt, de így is hangulatos volt az ebédszünet, egy srác gitáron énekelt mantrákat, összegyűltek az emberek, kicsit megpihentünk, közösen.

Ebéd után előadások sorozatán volt szerencsénk részt venni. Mivel ezekben az időkben egyre több és több stressz, nyomás vesz körbe minket, nyomja a vállunkat, fontos, hogy egyre többet beszéljünk erről és egyre jobban törődjünk azzal, mit tudunk kezdeni a folyamatos stresszérzéssel, ami hosszútávon szorongáshoz vezet.
A stressznek két fajtája van, a konstruktív, ami segít életben maradnunk és a destruktív distressz, ami megnehezíti, beszűkíti az ember mindennapjait, utóbbival mindenképpen kezdenünk kell valamit. Ezért fontos, hogy ennek a napnak a stressz témája állt a központjában. Ezért szerettem volna én is minél több előadást hallani a témával kapcsolatban olyan szakértő, hiteles emberektől, akik az előadásokat tartották.
Kökény Tibor Tyagpuri Jóga a Mindennapi Életben Rendszer – a depresszió, a szorongás, a kiégés oldásáról beszélt. A terem már televolt, az előadás már elkezdődött, de azonnal éreztük: maradunk. Tibor kisugárzása, a légkör, ami körbevette, csodás volt, erős, ami maradásra bírt minket. Leültünk a folyosóra, majd egyre többen és többen gyűltünk ott össze. Tibor sportpszichológus, jógaoktató, a krízisintervenció, a veszteség támájának szakértője. A stressz leküzdését a tamasz, a tompaság, lustaság kisöprésével kell kezdeni, mondta, ehhez segítséget nyújtanak az oxigénbevitelű pránajámák, légzőgyakorlatok. Majd a radzsaszbevitelre (szenvedély) kell fókuszálni. A szorongás Tibor megfogalmazása szerint az attól való félelem, hogy lehetünk-e önmagunk, tudjuk-e vállalni önmagunkat. Végig kell tehát gondolni, milyen traumák, nehéz helyzetek történtek az életünkben, amikor azt érezhettük, össze kell húznunk magunkat, amikor nem engedtük, hogy uraljuk saját terünket; azt a teret, amelynek birtoklását mindannyian megérdemeljük – helyünket az életben. Az oroszlánüvöltő gyakorlat (simhasana) nagyon erős segítség lehet ennek megtapasztalásában.
A pánikroham: stresszhelyzetben az energiákat koncentrálni akarjuk, nem kiengedni, emiatt leáll a légzés, beszorolunk ebbe a helyzetbe – ettől megijedünk, bepánikol az agy, ami apró, gyors, felületes légzést okoz. Kétféleképpen segíthetünk a helyzeten. Ha tudatosul bennünk ez a légzés, elkezdünk rá figyelni, az energiát erre koncentráljuk, és amint elkezdjük megfigyelni a légzést, az lelassul, ezáltal lenyugszunk. Ha ez már viszonylag könnyedén megy, megpróbálkozhatunk megakadályozni a roham kialakulását azzal, hogy tudatosítjuk a negatív gondolatokat, érzéseket, tudatosítjuk jelenlétüket, megfigyeljük – csakúgy, mint a légzést, és ezzel enyhülnek, majd eltűnnek. A függőségek leküzdésében pedig a transzgenerációs módszer válhat segítségünkre. Csodálatos, hatásos beszélgetés volt, rögtön elhatároztam, hogy jobban utánanézek Tibor munkásságának.
Következett Dr. Kotroczó Anikó a Sarasvati Oktatási Központból „a mentális jóllét a jóga segítéségével” előadásával. Anikóból harmónia, életszeretet, életerő sugárzott. Az étkezési szokásokra összpontosított: amit megeszünk, az 21 nap múlva tudattá válik, ezért első lépésben ennyi ideig figyeljünk arra, mikor és mit, hogyan eszünk. A következő lépcső 40 nap legyen, ennyi időbe telik a testsejtcsere. A 3. lépcső a 60 napos időszak, ennyi idő alatt sikerül lecserélnünk rossz szokásainkat. A szerotoninszint növelése történhet búzacsíra, túró, avokádó bevitelével – ez a neurotranszmitter 8,2–8,7 Hz közt termelődik az agyban. A dopaminszint növelésére hathatunk csírák fogyasztásával, de ami a legfontosabb: a minél több alfa hullám. Alfahullámok hiánya észrevehető bizonyos pótcselekvésekből: hajpödrés, köröm-, ajakrágás stb. Ha sokat vagyunk alfában, az segít a szokások megváltoztatásában. Az alfahullámok 7–12 Hz közt jelennek meg. A tömjén, szantál illata (pl. füstölők) segítenek erre a rezgésre kerülni. És íme egy feladat a stresszhelyzetek kezelésére, vagy hogy tisztábban láss például döntéshelyzetben. Kegyetlen őszinteséggel válaszolj a következő 3 kérdésre: Mit vegyen el Isten/az Univerzum (bármi, amiben hiszel) az életedből? Amire már nincs többé szükséged, ami már nem szolgálja a javadat. Mit hagyjon meg az életedben – hála érzésre. Mit hozzon be az életedbe?
Dr. Bajnok Anna a Himalájai jóga tradíciót képviselte a fesztiválon; a jóga mint stresszcsökkentő módszer volt a témája. Rögtön szimpátiát, empátiát éreztem, amikor azzal kezdte mondandóját, hogy lámpalázas, de amint belekezd, jobban lesz, és ez így is történt. Nyugalom, szeretet, kedvesség sugárzott belőle. Fontos, hogy megértsük: a stressz alapvetően jó – kezdte –, az eustressz a barátunk. De a distressz ellen aktívan kell küzdenünk, különben maradandó lesz, rögzül.
A birtoklási vágy, az irigység a hazugság, a lopás, a düh, a bosszúvágy és a függőségek – ezek mind distresszokozók az életünkben – próbálj meg tartózkodni ezektől az érzelmektől, viselkedési mintáktól! A distressz leállítja a zsírbontó folyamatokat, hízáshoz, inzulinintoleranciához vezethet, tartós kortizolszint-emelkedés miatti mellékvesekéreg leállását, ami természetellenes hormontermeléshez vezethet, ami életveszélyes is lehet.
Az oxitocin hormon a terhesség alatt termelődik – ez egyensúlyozza a kortizol szintet. Termelődik még ismerős arcok láttán, ölelés, érintés, orgazmus hatására. Jógagyakorlás alatt – amikor az éber tudatosságunk bekapcsol: az elmében összegyűlt szemetet söpörjük ilyenkor ki. Barátságos viselkedéssel, empátiával és a sírással való elengedéssel is oxitocin termelődik. Az oxitocin a kapcsolódás hormonja – biztonság, hazaérkezés érzetét kelti. És amint már azt tudjuk: a jóga = egyesülés.
Már majdnem elhagytuk a termet, amikor megláttuk, Erika tart előadást dr. Drimál Istvánnal, így hát – mivel a gyakorlati órájuk bejött, és kíváncsiak voltunk – maradtunk. Ez az előadás inkább gyakorlatias volt, ászanákat mutattak a józanság megőrzésére, a józan ítélőképesség visszaszerzésére, a nyugalom fenntartására. Miközben Erika elmondta, mit kell tennünk, két társa megmutatta gyakorlatban is a könnyebb és a haladóbb változatát egy-egy nyugtató ászanának (pl. fekvő pillangó, fejenállás, előrehajlások különböző változatai).
A napot a mantrameditációs békekoncert zárta, ami egy ingyenes, jótékonysági esemény volt a Bátor Tábor javára (súlyosan beteg gyerekek élményterápiás programjai) a Mantra Love Space és a különböző jógatradíciók zenészeinek előadásában. Soha nem jártam még ehhez fogható koncerten, nem tudtam, mire számítsak. Ekkora megérkezett indiai ismerősöm is, aki természetesen ismerte az előadott mantrákat, és lelkesen énekelte azokat. De a szervezők azokra is gondoltak, akik nem ennyire jártasak a mantrákban: a különleges hangszerek, csodás, színes ruhájú énekesek, zenészek mögé kivetítették a szöveget. Eleinte csak megfigyelője voltam az eseményeknek, csak a fülemmel hallgattam; aztán elsodortak a dallamok, a lelkes, szívből jövő énekhangok – csodálatos volt: hevesebben vert a szívem, és végre – régóta először – azt éreztem, tartozom valahová. (A koncertfelvétel hamarosan elérhetővé válik az MJSZ Youtube-csatornáján.)

Őszintén ajánlom mindenkinek, hogy vegyen részt a következő jógafesztiválon, sokkal gazdagodtam általa, és jó lenne, ha minél többen átélnék azt, amit én, azt, amit több mint 400-an megtapasztaltunk – közösen. Ha szeretnétek értesülni hasonló eseményekről, kövessétek az MJSZ tevékenységét!
Legyetek tudatosak a stressz-szintetekre, figyeljetek magatokra, és dolgozzatok aktívan a stressz-szint csökkentésén!
Comments